Fel!

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
SZTEJKI Eötvös József Gimnázium, 6723 Szeged, Csongor tér 1., OM: 200909 ,Tel.: +36 62 547 060


Iskolánk részt vesz a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett HATÁRTALANUL! programban.
SZTE Konfuciusz Intézet

Szeged és Térsége
Eötvös József Gimnázium,
Általános Iskola
Konfuciusz TanteremMicrosoft Innovatív Iskola Program


ECDL
mbebo1  mbebo2 

 Az előző hetekben részt vettünk a Jane Goodall Intézet Természet- és Környezetvédelmi Egyesület által meghirdetett „Passzold vissza tesó!” használt mobiltelefon-gyűjtési akcióban.

Manapság körülbelül 5.600.000.000 mobiltelefon jut az emberiségre. Ezekben a készülékekben (de a laptopokban, GPS-ekben és táblagépekben is) levő kondenzátor-bevonatok készítésére használják a tantál nevű fémet, ami a koltán nevű ércből nyerhető ki. A világ koltán-készletének 80%-a Afrikában található, ezen belül is a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ugyanott, ahol a hegyi gorillák, keleti síkvidéki gorillák, bonobók, illetve a csimpánzok is tengetik mindennapjaikat. Élőhelyüket drasztikusan megváltoztatja a koltán bányászata: az erdők területe csökken, a meglévőket pedig a kitermeléshez használt utak hálózzák be. A bányászok munkakörülményei embertelenek: nincs minimális munkavédelem sem, a munkaidő 12-16 órás, csekély a munkabér, sőt gyakran 5-12 éves gyerekeket foglalkoztatnak.

 

A vadon élő állatok életterét veszélyezteti a pálmaolaj termelés is, pontosabban az újabb és újabb termőhelyek kialakítására végzett sokszor illegális fakitermelés. Ezek, valamint a bozóthús (bozóthúsnak nevezik az orvvadászat által elejtett állatok húsát) kereskedelem következtében, a csimpánzok száma 85%-kal csökkent az elmúlt 50 évben. Ha azonban a használt mobiltelefonokban található fémeket újrahasznosítják, akkor a koltán és a többi értékes és ritka érc (pl. palládium, arany, ezüst, réz) további bányászata remélhetőleg csökkenni fog.

Tehát a mobilok leadásával és újrahasznosításával értékes fémek körforgásban maradását és a gorillák, csimpánzok, bonobók élőhelyét, fennmaradásukat, valamint a helyi közösségek hosszútávú érdekeinek biztosítását szerettük volna elérni. Az akció keretében több, mint 800 készüléket juttattunk el a feldolgozóhoz. Az osztályok közötti versengésben a 12. a osztály - Klenyán Judit tanárnő osztálya - 50 db készüléket gyűjtött, a 9.d osztály 175 darabot - Dr. Kopasz Zsoltné tanárnő szervezésében.

            Diákönkormányzatunk elismerését a 11. b osztály tanulói érdemelték ki 524 darab készülék gyűjtésével, akiket osztályfőnökük Nagy Diána tanárnő lelkesített.

Büszkék vagyunk minden, a jövő iránt elkötelezett, felelősségteljes diákunkra!

Köszönjük a szülők támogatását is!

 

mbebo3

mbebo4

mbebo5

Képek iskolánk életéből

randomkep- (17).jpg randomkep- (34).jpg randomkep- (29).jpg randomkep- (32).jpg randomkep- (6).jpg randomkep- (49).jpg randomkep- (42).jpg randomkep- (54).jpg randomkep- (52).jpg randomkep- (66).jpg randomkep- (24).jpg randomkep- (35).jpg randomkep- (27).jpg randomkep- (2).jpg randomkep- (22).jpg randomkep- (65).jpg randomkep- (9).jpg randomkep- (3).jpg randomkep- (64).jpg randomkep- (50).jpg randomkep- (8).jpg randomkep- (19).jpg randomkep- (57).jpg randomkep- (5).jpg randomkep- (38).jpg randomkep- (13).jpg randomkep- (60).jpg randomkep- (39).jpg randomkep- (20).jpg randomkep- (30).jpg randomkep- (63).jpg randomkep- (4).jpg randomkep- (16).jpg randomkep- (43).jpg randomkep- (53).jpg randomkep- (28).jpg randomkep- (11).jpg randomkep- (36).jpg randomkep- (31).jpg randomkep- (59).jpg randomkep- (25).jpg randomkep- (18).jpg randomkep- (67).jpg randomkep- (12).jpg randomkep- (47).jpg randomkep- (46).jpg randomkep- (41).jpg randomkep- (1).jpg randomkep- (51).jpg randomkep- (56).jpg randomkep- (61).jpg randomkep- (10).jpg randomkep- (33).jpg randomkep- (55).jpg randomkep- (21).jpg randomkep- (45).jpg randomkep- (7).jpg randomkep- (15).jpg randomkep- (14).jpg randomkep- (37).jpg randomkep- (40).jpg randomkep- (26).jpg randomkep- (62).jpg randomkep- (48).jpg randomkep- (58).jpg randomkep- (23).jpg

Copyright © 2021 SZTEJKI Eötvös József Gimnázium Minden jog fenntartva .